AktualnościHistoriaNaukaPolitykaPolskaŚwiatWarszawa

Przemysł i handel w rządzie Wincentego Witosa, czyli o ministrze Marianie Szydłowskim

Marian Szydłowski był politykiem, który zajmował różne stanowiska państwowe w przedwojennej Polsce jako działacz ludowy. Dla dobra Ojczyzny jako poseł uczestniczył w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej I i II kadencji. Poznajmy jednego z ministrów drugiego rządu Wincentego Witosa.

 

Marian Szydłowski herbu Lubicz urodził się 8 listopada 1884 roku w Jarosławiu na Podkarpaciu (na terenie ówczesnego Królestwa Galicji i Lodomerii – zabór austriacki). Przyszedł na świat jako syn Romana Szydłowskiego herbu Lubicz oraz Marii May. Był młodszym bratem historyka sztuki, profesora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Jagiellońskiego Tadeusza Andrzeja Szydłowskiego. Swoją edukację ukończył na Akademii Górniczej w austriackiej Leoben. Od 1905 roku pracował jako inżynier i dyrektor w różnych przedsiębiorstwach górnictwa naftowego.

 

W trakcie wielkiej wojny Marian Szydłowski był się w szeregach Legionów Polskich. Obejmował stanowisko komendanta Oddziału Intendentury Departamentu Wojskowego Sekcji Zachodniej Naczelnego Komitetu Narodowego w 1914 roku. Dwa lata później opuścił szeregi wojska w stopniu porucznika.

Marian Szydłowski na fotografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego. (źródło:NAC)

Po zakończeniu działań wojennych związał się z Polskim Stronnictwem Ludowym ,,Piast”. Jako poseł tego ruchu uczestniczył w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej I i II kadencji. Od 1 września 1923 roku do 15 grudnia 1923 roku pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu w rządzie Wincentego Witosa. Jego następcą na tym stanowisku został Jozef Kiedroń (drugi rząd Władysława Grabskiego).

Otwarcie jugosłowiańskiej wystawy turystycznej w gmachu Collosseum przy ulicy Nowy Świat w Warszawie w kwietnia 1934 roku. Na fotografii widzimy byłego ministra Mariana Szydłowskiego (6. mężczyzna łysy z wąsami w prawej strony). (źródło: NAC)

Należał do wieku organizacji i instytucji, takich jak między innymi: Centralny Związek Przemysłu Polskiego.

 

Marian Szydłowski zmarł w czasie podróży służbowej 13 kwietnia 1939 roku w Katowicach w wieku 55 lat. Polityk spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera M-płd-zach-gr. Wdowiszewskich). Za pracę w dziele odzyskania niepodległości Marian Szydłowski otrzymał Medal Niepodległości oraz Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii.

 

Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.

Facebook Comments