Randki z internetu. Jak to robią Polacy?

Aż 78% randkujących singli uważa, że pierwsze minuty pierwszego spotkania są najbardziej nerwowymi momentami w randkowaniu. Blisko połowa randkowiczów nie jest pewna, jak zacząć rozmowę, 44% nie wie, w jaki sposób się przywitać, a prawie 1/3 doświadczyło zakłopotania, gdy ze swoją „randką” próbowali przywitać się na różne sposoby.

Anna Szlęzak, ekspert od relacji, podpowiada, jak poradzić sobie z niezręcznościami i skupić się na dobrej zabawie.

Znasz to uczucie, gdy poznajesz kogoś w aplikacji randkowej, wymieniacie coraz więcej wiadomości i świetnie wam się rozmawia? Nie ma na co czekać, pora na pierwszą randkę! Tylko nie zawsze jest ona idealna, a samo pierwsze spotkanie może powodować wiele niezręczności. Badoo – najpopularniejsza aplikacja randkowa w Polsce – sprawdziła, jakie uczucia towarzyszą Polakom na pierwszych spotkaniach, a także co nas wprawia w zakłopotanie, gdy poznajemy kogoś „na żywo”. Jak sobie z tym radzić, żeby jednak dobrze się bawić na randce? Na to pytanie odpowiada Anna Szlęzak, ekspert od relacji.

r e k l a m a
r e k l a m a

Pierwszych kilka minut

Każdemu zależy na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia. Może właśnie dlatego pojawiają się obawy na myśl o pierwszej randce – gdy masz z kimś dobry kontakt online, chcesz, żeby tak zostało „w realu”. Kiedy, zdaniem Polaków, pojawiają się największe emocje?

· Dla 78% pierwsze kilka minut pierwszej randki to najbardziej stresujący moment całego randkowania. Na szczęście trema mija średnio po niecałych 15 minutach.

· 80% badanych przyznaje, że czuje zdenerwowanie już w drodze na spotkanie.

· Większość randkowiczów – 65% – emocjonuje się maksymalnie na 2 godziny przed spotkaniem. Jednak rekordziści, których jest ok. 4%, stresują się dłużej niż na dwa dni przed pierwszą randką!

Jak wyjaśnia Anna Szlęzak, ekspert od relacji:

„Te liczby są naprawdę duże i pokazują, że większość z nas stresuje się przed pierwszą randką. Ale można też spojrzeć na te wyniki z innej strony. Skoro 8 na 10 osób odczuwa zdenerwowanie, to daje nam bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba, z którą się spotykamy, czuje się podobnie jak my. Pamiętanie o tym powinno pomóc nam się zrelaksować przed i w trakcie spotkania”.

Jak się przywitać?

r e k l a m a

Pierwsze niezręczności podczas randki zdarzają się już na samym jej początku. Bo jak się przywitać? Przytulić? Pocałować w policzek? Przybić „żółwika”? Czy zachować dystans, którego nauczyła nas pandemia? Jeśli masz takie rozterki, bez obaw – nie należysz do wyjątków:

· 46% randkowiczów nie wie, co powiedzieć na powitanie, a 44% ma wątpliwości, jak najlepiej przywitać swoją „randkę”.

· Dla prawie 30% niekomfortowym momentem jest ten, kiedy próbują się przywitać w różny sposób. To może być niezręczne, szczególnie gdy nie wiemy, jak z tego wybrnąć.

· 31% randkujących singli przyznaje, że obecnie na pierwszych randkach czuje się bardziej niekomfortowo niż w czasach sprzed pandemii.

Co jeszcze powoduje tremę?

Gdy chcesz zaprezentować się jak najlepiej podczas pierwszego spotkania, nie pomaga myślenie o tym, co może pójść nie tak. A obawy mogą być różne:

· 28% Polaków martwi się, że nie rozpozna swojej „randki” i pomyli ją z kimś innym. I nie musi to wynikać z różnicy pomiędzy zdjęciami a rzeczywistym wyglądem – wystarczy szczypta zdenerwowania, co ułatwia pomyłkę.

· Prawie 1/5 obawia się, że pomyli miejsce spotkania. Z kolei 14% boi się, że rozleje drinka, co również może być niezręczne.

Obawy a doświadczenia

Choć rysowanie czarnych scenariuszy może być zwyczajnymi projekcjami, jest w nich ziarnko prawdy. Badoo dopytało o krępujące sytuacje, jakich Polacy doświadczyli na pierwszych randkach. Okazało się, że niezręczne momenty są czymś zupełnie normalnym:

· 29% randkowiczów doświadczyło niezgrabnego przytulenia na powitanie;

· 27% faktycznie miało trudność w rozpoznaniu osoby, z którą byli umówieni;

· 1/4 ciągnęła drzwi zamiast pchać i odwrotnie. 21% potknęło się lub przewróciło, a 16% polskich randkowiczów rzeczywiście rozlało drinka. To się po prostu zdarza.

Dobra zabawa na pierwszej randce

Jak uspokoić skołatane nerwy przed pierwszą randką i po prostu poczuć się swobodnie? Badoo zapytało o zdanie eksperta od relacji, Annę Szlęzak, która ma kilka ciekawych porad i wskazówek:

· Ubiór: „Ubierzmy się tak, aby czuć się komfortowo i pewnie. Nie udawajmy kogoś, kim nie jesteśmy, bo poczujemy się jeszcze bardziej niezręcznie i sztucznie, co tylko spotęguje stres. Dopasujmy też swój naturalny styl do miejsca spotkania – pomoże to zmniejszyć tremę”;

· Miejsce: „Nieodpowiednie miejsce na pierwsze spotkanie również może powodować zdenerwowanie, dlatego warto wybrać takie, które nie narzuca zbyt sztywnej atmosfery. Postawmy raczej na luźną kawiarnię niż ekskluzywną restaurację, w której będziemy się dodatkowo stresować tym, czy użyliśmy odpowiedniego widelca”;

· Komunikacja: „Sporo osób przyznaje, że obawia się, czy na żywo uda im się rozpoznać swoją >>randkę<< i czy nie będą mieli problemu z odnalezieniem się w tłumie. Przed randką dobrze jest wymienić się wiadomościami w stylu >>mam na sobie bluzkę z wielkim kotem i czekam przy stoliku przy oknie<<. Komunikacja to podstawa!”;

· Przywitanie: „42% badanych osób przyznaje, że łatwiej im poczuć się swobodniej, jeśli druga strona na przywitanie zainicjuje ciepły uścisk. Zawsze możemy też po prostu przyznać, że nie wiemy, jak się przywitać – to również może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów i poradzenia sobie z tym nie zawsze oczywistym momentem”.

Remy Le Fèvre – dyrektor globalny ds. komunikacji w Badoo dodaje:

„Pierwsze randki mogą być krępujące i to całkowicie normalne, że czujesz zdenerwowanie przed pierwszym spotkaniem twarzą w twarz. Od mowy ciała i tego, w co się ubrać, po ćwiczenie swojej kwestii wstępnej – randkowicze spędzają niepotrzebne godziny, martwiąc się o to, jak się zaprezentować na pierwszym spotkaniu. Dlatego właśnie chcemy pomóc im się rozluźnić i zdjąć presję z tych pierwszych kilku minut spotkania, aby ostatecznie randki były po prostu dobrą zabawą”.

r e k l a m a

Nie wszystko stracone

42% polskich singli akceptuje fakt, że pierwsze randki bywają po prostu dziwne i nie przejmuje się ewentualnymi niezręcznościami. Jeśli jednak nie jesteś w tej grupie, to Anna Szlęzak ma jeszcze jedną radę:

„Ważne jest nastawienie – często wydaje nam się, że jeśli będzie niezręcznie albo zaliczymy jakąś nawet najmniejszą wpadkę, to od razu zostaniemy skreśleni i ta osoba już nigdy się z nami nie umówi. Jednak ludzie są znacznie bardziej wyrozumiali niż nam się wydaje i nie patrzą na nas aż tak krytycznym okiem, jak my sami”.

Wyniki badań to potwierdzają: aż 55% polskich singli nadal randkowałoby z osobą, z którą pierwsze spotkanie było odrobinę krępujące.

Tak czy inaczej – warto podchodzić do pierwszej randki jak do spotkania, podczas którego chcesz po prostu lepiej poznać tę drugą osobę, spędzić z nią miło czas i fajnie się bawić. To znacznie wszystko ułatwi.

r e k l a m a

O badaniu:

Badanie zostało zrealizowane w Polsce metodą online (CAWI) w dniach 18-28.03.2022 przez agencję OnePoll, z udziałem 1000 randkujących singli (18+).

Źródło: Grayling – Biuro Prasowe Badoo w Polsce za pap-mediaroom

fot.: ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *