Rozkwit masonerii w Polsce. Powstają kolejne tajne loże!

Wielki Wschód Francji to wspólnota masońska skupiająca wolnomularzy z naszego regionu. Oficjalnie przyznano, że w Polsce powstała kolejna loża masońska a dwie inne zostaną powołane w najbliższym czasie.

r e k l a m a

Oficjalne źródła związane z polską masonerią przyznały, że 14 maja 2022 powołano kolejną wspólnotę tego ruchu w Polsce. Nowo powołana loża znajduje się w Olsztynie.

„Dla nas najszczęśliwszą wiadomością było, że po blisko stu latach wolnomularskie światło powraca na Warmię i Mazury. Trójkąt Kamień nad Łyną, stał się bowiem ukonstytuowaną Lożą o numerze 6047, przywracając tym samym tradycję masońskiej pracy przerwaną tragicznym nastaniem nazistowskiej nocy. Ciągłość i szacunek do naszych Poprzedników symbolicznie podkreśla nazwa warsztatu, nawiązująca do loży istniejącej w latach 1888-1933” – napisano w komunikacie.

Obecnie w Polsce działa 6 wspólnot tego ruchu. Polscy masoni skupieni są w lożach w Krakowie, Gdańsku, Cieszynie, Olsztynie i dwóch wspólnotach warszawskich. Kolejne ośrodki ruchu masońskiego mają zostać stworzone w Katowicach i Koszalinie.

r e k l a m a

Nie podano ilu członków liczy masoneria w Polsce ale szacuje się, że wraz z sympatykami może to być około 1000 osób pełniących często ważne funkcje polityczne, społeczne i biznesowe.

Źródła: pp

fot.: ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.