Finanse & bussines

Rząd Tuska bierze się za rachunki Polaków. Zablokują środki nawet na pół roku!

Specjaliści rynków inwestycyjnych i kryptowalut alarmują o nowej ustawie, która ma umożliwić rządowi blokadę majątku Polaków nawet na pół roku. Nowa ustawa ma dać takie uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF była instytucją zajmującą się działalnością bankową i parabankową. Rząd planuje jednak nadać KNF uprawnienia, które umożliwia tej instytucji blokadę kont bankowych osób fizycznych nawet na pół roku!

Co gorsza, rachunki z kryptowalutami będą blokowane na podstawie subiektywnej decyzji KNF bez zgody sądu czy konkretnych zarzutów dla posiadacza rachunku.

Wielu prawników mówi wprost, że takie przepisy są niekonstytucyjne. Jest to więc kolejny zamach na obowiązujące prawo w wykonaniu rządu 13 grudnia.

Jak alarmują prawnicy, poza blokadą rachunków KNF ma mieć też prawo do zmuszania obywateli do sprzedaży kryptowalut bez względu na ich kurs.

Tego typu roZwązanie ograniczy możliwości inwestycyjne Polaków a KNF da ponadkonstytucyjne uprawniania do dysponowania majątkiem obywateli bez kontroli organów takich jak sad czy prokuratura.

Projekt ustawy ma być wprowadzony pod pretekstem walki ze spekulacyjnym obrotem kryptowalut przez osoby indywidualne.

Źródło: rzpa./pp

fot. arcg. GD

 

Facebook Comments