Megaskandal w Watykanie. Kardynał składa dymisję!

Kardynał Angelo Becciu złożył rezygnację z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych oraz innych praw przysługującym kardynałom. Nieoficjalnie chodzi o gigantyczną aferę finansową!

Kardynał Angelo Becciu był jednym z najwyższych dostojników w Watykanie. Od lat pełnił kluczowe funkcje. Decydował m.in. o procesach beatyfikacyjnych oraz kanonizacjach nowych świętych.

Dymisja jest sensacyjna gdyż nikt jej się nie spodziewał. Sam Kardynał miał zaplanowane dalsze spotkania i prace. O zaskoczeniu, jakie wywołała ta informacja, świadczą również wieczorne reakcje watykanistów na Twitterze. “Masakra w Watykanie w czwartkową noc” – pisze Philip Pullella, watykański korespondent Reutersa, “bombowe wiadomości z Watykanu tej nocy” – wtóruje mu Christopher Lamb z The Tablet.

Dymisja jest zaskoczeniem gdyż kardynał był jednym z najbardziej zaufanych ludzi papieża Franciszka. W latach 2011-2018 pełnił funkcję „substytuta do spraw ogólnych” w Sekretariacie Stanu, co czyniło go drugą osobą w tej instytucji. Papież Franciszek powołał Becciu na kardynała 28 czerwca 2018 r. Został mianowany prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych 31 sierpnia 2018 r.

Kardynał już wcześniej był wiązany z licznymi skandalami głównie finansowymi. Była to np. sprawa zakupu luksusowych apartamentów w Londynie w 2014 roku. W tej sprawie trwa nadal śledztwo. O nadużycia zostało oskarżonych 5 pracowników Sekretariatu Stanu, byli oni blisko związani z kardynałem.

Jak donosi Catholic News Agency, Becciu był też zaangażowany w skomplikowaną serię transakcji finansowych związanych z zakupem rzymskiego szpitala Istituto Dermopatico dell’Immacolata, który ogłosił upadłość w 2013 roku.

Kard. Becciu był też wyznaczony przez papieża do osobistego nadzoru nad Zakonem Maltańskim.

Na podstawie: Catholic News Agency/CatholicRegister

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.