Dom & wnętrzaPrawo

Świadectwa energetyczne, nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznych prywatnych mieszkań. Zgodnie z nakazem Unii Europejskiej będą one obowiązywały 10 lat.

r e k l a m a

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który będzie określał zapotrzebowanie na energię budynków i ich części jak np. mieszkań. Zgodnie z nakazem UE ma on być ważny przez 10 lat i sporządzany przy okazji sprzedaży, kupna lub wynajmu budynku, lub jego części. Obejmie on także mieszkania prywatne.

Nowy obowiązek ma być wpisany do polskiego Orawa budowlanego. Za nie wywiązanie się z nowego obowiązku będzie groziła kara grzywny a za jego sfałszowanie inne kary sądowe.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane, kiedy wykorzystuje się istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek i nie zamierza się go sprzedawać lub wynajmować.

Świadectwo energetyczne będzie także musiało być umieszczone w widocznym miejscu w wypadku gdy budynki będą miały charakter publiczny jak np. w centrach handlowych czy dworcach kolejowych.

Źródło: pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments