CiekawostkiPogodaPolska

Szokująca prognoza IMGW. Żarn z nieba i niespotykana susza

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali eksperymentalną prognozę na okres od maja do sierpnia. Prognozy mogą niepokoić nie tylko rolników.

r e k l a m a

IMGW opublikowało prognozę długoterminową na lato 2023. Już od maja mają przez Polskę przetaczać się piekielne upały, a susza ma nasilić się na terenie całego kraju.

Dla całego kraju przewidywane temperatury od maja do sierpnia mają przekraczać normy dla naszego kraju.

Prognozy oparte na obliczeniach komputerowych oraz obserwacjach wieloletnich opublikowano z podziałem na kolejne miesiące.

W maju w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak ma to być ostatni miesiąc bez skrajnych upałów. Jednak już w maju spaść ma suma opadów co zapoczątkuje katastrofalną suszę.

W czerwcu, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z ostatnich 30 lat. Spodziewane są okresowo temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza.

r e k l a m a

Upały mają nasilić się w lipcu. W tym miesiącu temperatury mają przekroczyć normy z poprzednich lat i regularnie utrzymywać się w okolicach 30 stopni Celsjusza i w nocy nie spadać poniżej 20.

W lipcu nasili się także susza, która może ominąć jedynie południe Polski.

Także sierpień 2023 ma przynieść temperatury powyżej normy, szczególnie w swojej pierwszej połowie. Ma to być także miesiąc pogłębiającej się suszy, która zagrozi rośliną. W sierpniu rzeki i jeziora osiągną najniższy stan wód a wiele zbiorników wodnych może całkowicie zniknąć.

Cały okres letni może jednak obfitować w burze i nagłe bardzo intensywne opady. Nie poprawią one jednak sytuacji hydrologicznej kraju.

r e k l a m a

Synoptycy IMGW zaznaczają, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość.

Źródło: IMGW/PP

fot. ilust.

Facebook Comments