Sztuka w walce z depresją
Startuje program „Siła Kultury Dla Ciebie”, organizowany przez Europejską Fundację Terapii Przez Sztukę. Różnego rodzaju formy arteterapii (edukacji przez sztukę) mają docelowo przynieść wymierne korzyści w wychodzeniu, np. z depresji, prowadzić do poprawy samopoczucia oraz integracji społecznej wśród Polaków.
Jak podkreślają autorzy projektu, w bezpłatnych warsztatach arteterapii, które będą odbywać się przez najbliższe trzy lata, uczestnicy wezmą udział w innowacyjnym programie, który łączy sztukę z rozwojem osobistym i społecznym. Założenie programu jest takie, że poprzez kontakt, m.in. z gliną, farbami, muzyką, uczestnicy odkryją własne emocje, rozwiną kreatywność i będą budować poczucie wspólnoty.
„W dobie cyfrowej transformacji i narastającej samotności, sztuka może być orężem humanistycznym, który łączy, zamiast dzielić. Nasz program odpowiada na poczucie zagubienia i lęku, ucząc lepszej komunikacji, wzmacniania więzi z innymi oraz radzenia sobie z własnymi emocjami. Każdy warsztat daje uczestnikom unikalną okazję do odkrywania siebie i odnajdywania spokoju w procesie twórczym” – tłumaczyła Anna Mikosz, prezes Europejskiej Fundacji Terapii Przez Sztukę, podczas konferencji w przeddzień startu programu, która odbyła się w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej.
Twórcy programu przekonują, że wiele godzin zajęć warsztatowych, spacery kulturalne z udziałem artystów w roli przewodników oraz wystawy obrazów autorstwa uczestników terapii pozwolą wszystkim doświadczyć, jak sztuka może stać się mostem pomiędzy światem wewnętrznym a otoczeniem.
„Dzięki temu nauczą się lepszego radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, ale również będą przeciwdziałać wykluczeniu i samotności” – wskazują organizatorzy warsztatów.
„Najczęstszą chorobą pod koniec dekady – jak przedstawiają prognozy Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) – będzie depresja. Należy więc z nią skutecznie walczyć. W naszym szpitalu zajęcia arteterapii prowadzimy od lat i widzimy jej wymierne efekty. Powiem więcej: kultura może nam dać profilaktykę zdrowia” – przyznał Czesław Ducki, dyr. Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie.
Jak podkreśliła Aleksandra Chmielnicka-Plaskota z Akademii Pedagogiki Specjalnej, „nie każdy pacjent werbalizuje swoje potrzeby” i dlatego stosowanych jest wiele technik, aby dopasować się do wymagań chorego.
Arteterapia wykorzystuje różne formy sztuki: malarstwo, rzeźbę, teatr, muzykę oraz taniec. Kluczowy jest sam proces twórczy, a nie końcowy efekt dzieła. W trakcie sesji uczestnicy mają możliwość wyrażenia emocji, bez konieczności używania słów, co jest szczególnie istotne w przypadku osób borykających się z trudnościami w komunikacji.
„Sztuka stawia człowieka w centrum zmian, odpowiadając na potrzeby przyszłości. Sztuka może również zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Wyrażanie siebie przez sztukę pozwala unikać tłumienia energii. Zaś brak możliwości wyrażenia siebie jest przyczynkiem do wszelkich stanów depresyjnych. Bardzo wiele problemów psychicznych bierze się stąd, iż nie potrafimy wyrażać swoich emocji” – przekazał Daniel Kaufman, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Z kolei Karim Martusewicz, kontrabasista i gitarzysta basowy, m.in. zespołu Voo Voo, zwrócił uwagę, że w arteterapii ważna jest pasja.
„To słowo-klucz, który jest bardzo ważny w naszym dobrostanie. Kultura zaś, a więc także muzyka, związana z edukacją to jest istotna wartość” – stwierdził Martusewicz.
„Chociaż w Polsce arteterapia jest nadal mało rozpowszechniona, coraz więcej osób dostrzega jej korzyści. Aby jednak skutecznie zintegrować arteterapię z systemem opieki zdrowotnej, konieczne są dalsze działania edukacyjne i badania, które zwiększą świadomość społeczną na temat jej efektywności” – powiedziała Anna Mikosz, prezes Europejskiej Fundacji Terapii Przez Sztukę.
Program „Siła Kultury Dla Ciebie” startuje 10 października. Warsztaty odbędą się w miejscach kojarzonych i lubianych przez Warszawiaków, np. Łazienki Królewskie, Królikarnia czy Fotoplastikon. Szczegóły dostępne są na stronie www.silakultury.pl.
Źródło informacji: Europejska Fundacja Terapii Przez Sztukę
fot. ilust.