HobbyTurystyka

Szwajcaria w praktyce. Odkryj perłę turystyczną w sercu Europy

Szwajcaria – kraj mlekiem i czekoladą płynący…

…i nie tylko. Szwajcarzy potrafią brawurowo wykorzystać jego walory na każdym obszarze i przełożyć  na sukces. Szwajcaria jest krajem zajmującym 1 miejsce na świecie w zakresie innowacji (rok 2022), oraz kolebka 17 noblistów. Kraj neutralny politycznie, nienależący do UE ani NATO.
Oprócz banków, przemysłu i nowoczesności kraj ten urzeka gości wspaniałymi krajobrazami. Przepiękne położone jeziora wśród Alp, cudowne niekończące się zielone łąki, wzgórza z malowniczymi zabudowaniami o spójnej pięknej architekturze. Dla odwiedzających ten kraj ważne jest bezpieczeństwo oraz praktyczne rozwiązania w korzystaniu ze środków komunikacji publicznej. Przyjeżdżający z krajów UE nie mogą korzystać z internetu lub telefonu w taryfie obowiązującej w UE. Można korzystać z aplikacji Airalo i zakupić dostęp do internetu.
Aplikacja SBB Mobile umożliwia wyszukiwanie połączeń kolejowych i  autobusowych. Jest prosta w obsłudze i zrozumiała dla użytkownika. Znacznie ułatwia poruszanie się po tym kraju. Pociągi są punktualne, zadbane, a jadąc nimi można zachwycać się pięknymi krajobrazami.
Aby zaoszczędzić 50% na zakupie biletów, także do muzeów, na statki bądź kolejkę linową można korzystać z tzw. Swisspass. Wyrobienie go polecam często odwiedzającym Szwajcarię. Potrzebne 185 CHF oraz zdjęcie i już można zaczynać zniżkową przygodę..Np. Zurych: dojazd pociągiem. Przechadzka ulica Bahnhofsstrasse z najdroższymi sklepami do Paradeplatz, który jest punktem spotkania (pod Credit Suisse) przewodnika Free City Walk. Wspólne zwiedzanie Zurychu, ciekawe opowieści, historia ok 1,5 h. Następnie Landesmuseum położone koło Dworca Głównego, oferujące historie Szwajcarii oraz nowoczesne wystawy periodyczne.
r e k l a m a

Przejażdżka statkiem po jeziorze Zuryskim to ukoronowanie pełnego wrażeń dnia szczególnie przy pięknej słonecznej pogodzie. Szwajcarzy są bardzo przyjaźni i serdeczni. W szkole uczą się niemieckiego, angielskiego oraz francuskiego lub włoskiego, zależnie od Kantonu. Zawsze można wymienić parę sympatycznych zdań lub zasięgnąć informacji.

Słowem kluczowym, otwierającym szwajcarskie serca jest słowo grüezi to takie szwajcarskie dzień dobry.  Chętnie opowiedzą o sobie, pogawędzą o polityce. Jednak jest jeden temat tabu, którego nie podejmą: pieniądze.
Grażyna Furman
fot. ilust./G.F.
Facebook Comments