Trzęsienie ziemi w PiS. Nowe struktury na nowe wybory?

Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że Jarosław Kaczyński zatwierdził kandydatury 16 sekretarzy wojewódzkich, mają oni pełnić funkcję organizacyjną i nadzorczą w terenie. Wracają pogłoski o zmianie ordynacji wyborczej i wcześniejszym wyborami do których sygnałem mogą być zmiany w PiS.

Zmiany w strukturze PiS zostały zapowiedziane w pierwszej połowie zeszłego roku. Wywołało to dyskusję nad zmianą ordynacji wyborczej którą miała planować partia Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość miałoby przygotować taką reformę, która dałaby większe szanse na zwycięstwo partii w wyborach w 2023 roku.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił podczas lipcowego kongresu, że partia planuje dokonać zmiany na poziomie struktur podstawowych i przejście na strukturę wojewódzką opartą o okręgi, które będą równoznaczne – w sensie terytorialnym – z okręgami senackimi.

Od razu chce zastrzec, że to nie oznacza, że my planujemy tego rodzaju ordynację wyborczą. Niczego takiego nie planujemy – zaznaczył wówczas lider PiS.

Jednocześnie nie milkną echa głębokich podziałów w obozie Zjednoczonej Prawicy. Po Jarosławie Gowinie odcięci od władzy mają być ludzie Zbigniewa Ziobry. Zastąpienie ubytków przez połów Pawła Kukiza nie gwarantuje stabilnej większość co powoduje ustawiczny powrót tematu wcześniejszych wyborów.

Źródło: pap/pp

fot.arch.

Facebook Comments