AktualnościCiekawostkiZwierzęta

Znaleziono tysiące martwych ryb! Jest alarm dla dwóch województwach

Podczas minionego weekendu z Kanału Gliwickiego wyłowiono ponad 350 kilogramów śniętych ryb. Po naradzie sztabu kryzysowego ogłoszono alarm dla dwóch województw. Trwa poszukiwanie przyczyn masowego śnięcia ryb.

Od minionego tygodnia w Kanale Gliwickim zaczęły wymierać ryby. To niewytłumaczalne zjawisko nasiliło się w weekend, kiedy to ujawniono ponad 350 kilogramów martwych zwierząt.

Zwołany sztab kryzysowy nie potrafił wyjaśnić zaistniałego zjawiska. Ogłoszono alarm dla dwóch województw w celu monitorowania tajemniczego śnięcia ryb.

O zaistniałej sytuacji w ramach wzajemnego ostrzegania i współpracy poinformowano wojewodów śląskiego i dolnośląskiego oraz WCZK i WIOŚ w sąsiednich województwach – napisał w komunikacie wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski.

Trwa badanie próbek wody oraz organizmów martwych ryb. Na Kanale Gliwickim postawiono zaporę w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zjawiska.

Pierwsze hipotezy wskazują na zakwit tak zwanych „złotych alg”, który były przyczyną podobnych zjawiska, jakie miały miejsce na rzecze Odrze.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments