Dzieci ukraińskie nie chcą edukacji w zawodówkach. 200 tys. Ukraińców w polskich szkołach

Pandemia spowodowała zapaść w polskim systemie szkolnictwa. Zdalne nauczanie i brak socjalizacji uczniów przyniósł nieodwracalne straty. Wojna na Ukrainie wprowadziła do polskiego szkolnictwa 200 tys. uczniów bez znajomości języka. Zapaść systemu jest sygnalizowana przez rodziców i nauczycieli.

r e k l a m a

Do polskich szkół zapisano ponad 193 tys. dzieci z Ukrainy. Większość z nich nie zna języka polskiego ani polskiego systemu oświaty. Najwięcej z nich jest w woj. mazowiecki, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim – poinformowała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Jak poinformowała Machałek – zaznaczając, że są to dane z poniedziałku – w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży zapisanych do placówek oświatowych po 24 lutego. Prawie 140 tys. dzieci i młodzieży zapisanych jest do szkół podstawowych, w tym ponad 9 tys. do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Ponad 37 tys. dzieci zostało zapisanych do przedszkoli. Ponad 12 tys. młodzieży jest w liceach ogólnokształcących, prawie 3 tys. w technikach, a 512 osoby z Ukrainy w szkołach branżowych.

“Jeśli chodzi o województwa, to najwięcej jest w województwie mazowieckim – ponad 35 tys. Na Śląsku jest ponad 21 tys. uczniów, na Dolnym Śląsku 20 tys. i poniżej 20 tys. uczniów w Wielkopolsce” – podała. Wskazała, że rozłożenie to nie jest równomierne, najwięcej uczniów z Ukrainy jest w dużych miastach w tych czterech województwach.

r e k l a m a

Konieczność nauki języka i dostosowania ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacyjnego powoduje opóźnienia w kształceniu dzieci. Straty w poziomie kształcenia jakie spowodowała pandemia mogą ulec pogłębieniu prze konieczność dotowania poziomu nauki milionów dzieci polskich do ukraińskich uczniów wtłoczonych do polskiego systemu.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments

One thought on “Dzieci ukraińskie nie chcą edukacji w zawodówkach. 200 tys. Ukraińców w polskich szkołach

  • 4 maja 2022 o 12:25
    Permalink

    uczniowie ukraińscy zanim podejmą naukę w Polskiej Szkole powinni nauczyć się języka polskiego. Nikt im nie każe iść do Polskiej Szkoły. Ukrainskie szkoły prowadzą w dalszym ciągu nauczanie zdalne. A skoro chcą mieć POLSKIE ŚWIADECTWA to logiczne że winni znać język polski.!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *