PolitykaUkraina

Ukraińcy uczą swoje dzieci, że założyli Polskę! Mikołaj Rej i Sobieski Ukraińcami?

Na Ukrainie oraz wśród Ukraińców w Polsce, rekordy popularności bije przewodnik „Ukraińskie miejsca w Polsce”. Można się z niego dowiedzieć, że państwo Polskie zostało założone przez Ukraińców a kluczowe postacie z dziejów Polski są Ukraińcami.

Nacjonalistyczna Fundacja Ruś-Kijowska drukuje kolejne wznowienie przewodnika „Ukraińskie miejsca w Polsce”. Cieszy się on szczególną popularnością wśród osób migrujących do Polski, z którego kraju nazwa pochodzi od określenia wschodnich peryferii Rzeczpospolitej.

r e k l a m a

Według autorów podręcznika postacie takie jak: Mikołaj Rej, król Jan III Sobieski czy Zygmunt August byli Ukraińcami.

Także miasto Kraków miało być założone przez Ukraińców, bez których Rzeczpospolita nie mogłaby powstać.

Przewodnik powstał na podstawie publikacji Swiatosława Semeniuka, historyka Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. Twierdzi on, że od V do X w. niemal pół Europy zamieszkiwały plemiona ukraińskie. Miały zajmować terytoria 14 dzisiejszych państw, m.in. 90 proc. Rumunii, niewiele mniej Czech i Węgier, połowę Austrii, Niemiec i Litwy oraz całe południe i wschód Polski.

Przewodnik jest chętnie czytany przez osoby zainteresowane migracją do Polski oraz mniejszość ukraińską zamieszkującą Polskę.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments