AktualnościCiekawostki

Uwaga: zmiana czasu. Czy to ostatni raz?

Zmiana czasu z zimowego na letni która nastąpi w niedzielę 27 marca nie będzie ostania. Mimo anachroniczności tego rozwiązania w UE dyskusja nad ujednoliceniem czasu jest w impasie.

W nocy z soboty na niedzielę, a dokładnie w niedzielę 27 marca zmieniamy czas na letni. Wskazówki zegarków należy przesunąć do przodu o godzinę (z 2 na 3).

Wiele krajów postuluje zniesienie tej regulacji. Jednak musi to nastąpić na poziomie Unii Europejskiej aby we wszystkich krajach był ten sam czas. Nie przeszkadzało UE, że w czasach gdy Wielka Brytania była częścią wspólnoty czas tam był inny. Teraz zagadnienie zmiany czasu stało się wyzwaniem dla UE i kwestia ta póki co przerasta urzędników w Brukseli.

Służba prasowa Komisji Europejskiej informuje o impasie w sprawie zniesienia zmiany czasu wskazując na różne stanowiska państw członkowskich.

Komisja przygotowała już projekt przepisów w sprawie likwidacji zmiany czasu, Parlament Europejski przegłosowywał rezolucje. Problemem jest jednak ustalenie wspólnej daty kiedy czas letni i zimowy przejdą do historii. Problemem jest też decyzja czy zostanie czas letni czy zimowy. W różnych krajach są rozbieżności w tej sprawie zależne od ich położenia geograficznego.

Źródło: PP

fot.: ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *