W świecie biedermeieru, czyli o Janie Antonim Simonie
Biedermeier był to styl wnętrzarski pochodzący z Europy Wschodniej oraz Środkowej pierwszej połowy XIX wieku. Jest to styl cesarski według możliwości ówczesnych mieszczan. Jest to swego rodzaju antyczna wygoda. Polskim artystą znanym właśnie z epoki biedermeieru jest Jan Antoni Simon. Poznajmy losy malarza pochodzącego z Leszna.
Jan Antoni Simon przyszedł na świat 8 czerwca 1815 roku w Lesznie, jako syn leszczyńskiego krawca spokrewnionego prawdopodobnie z poznańskim litografem i nauczycielem muzyki Karolem Antonim Simonem. Według różnych teorii twórca mógł kształcić się w Monachium.
Artysta malował obrazy przede wszystkim portrety ziemiaństwa, mieszczaństwa i inteligencji wielkopolskiej. Jego najsłynniejszym dziełem jest ,,Portret rodziny Carqueville”.
W latach 1841 i 1845 wystawiał swoje prace na ekspozycjach w Poznaniu. W swoim życiu miał okazję przebywać na dworach Potockich i Lubowidzkich, a także odbyć podróż do Odessy. Warto wspomnieć, iż Jan Antoni Simon ożenił się w 1852 roku. Synem artysty był również malarz – Władysław Simon.
Jan Antoni Simon ,,Dziewczynka z czerwonym szałem”, obraz z 1842 roku.
Jan Antoni Simon zmarł 9 lutego 1864 roku, w wieku 48 lat. Artysta został pochowany przy kościele św. Rocha w Poznaniu, a jego grób zachował się do dziś.
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.