W wirze gabinetów, czyli o Józefie Raczyńskim
Józef Raczyński był znanym działaczem państwowym. Przez wiele lat pełnił funkcję ministra rolnictwa w wielu gabinetach w latach 20. XX wieku. Poznajmy losy człowieka, który wchodził w skład rządów stronnictw narodowych oraz sanacyjnych.
Józef Raczyński urodził się 19 marca 1874 roku w Baranowie Sandomierskim, na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii (Podkarpacie). Przyszedł na świat w rodzinie rzemieślniczej.
Swoją edukację związał z Krakowem, gdzie w latach 1896-1901 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tej jednostce się również doktoryzował. W latach 1901-1904 pracował w Dyrekcji Skarbowej w Krakowie, natomiast od 1915 roku był sekretarzem i dyrektorem biura Towarzystw Rolniczych w Krakowie.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Józef Raczyński pełnił istotne funkcje państwowe. W czasie Rządu Obrony Narodowej na czele z Wincentym Witosem, jako działacz bezpartyjny obejmował kierownictwo nad Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Koronnych od 28 lutego 1921 roku do 13 września tego samego roku. Następnie tą funkcję pełnił w pierwszym i drugim rządzie Antoniego Ponikowskiego. W gabinecie Artura Śliwińskiego również obejmował stanowisko ministra rolnictwa i dóbr państwowych. Pełnił tą funkcję w rządzie Juliana Nowaka i w pierwszym rządzie generała dywizji Władysława Sikorskiego.
Doktor Józef Raczyński na fotografii portretowej z lat 20. XX wieku. (źródło: NAC)
Po zamachu majowym, w 1926 roku Józef Raczyński stał na czele resortu rolnictwa i dóbr państwowych w pierwszym i drugim rządzie podpułkownika saperów Kazimierza Bartla. Po karierze politycznej, oo śmierci pełnił funkcję naczelnego dyrektora Centralnej Kasy Spółek Rolniczych imienia Franciszka Stefczyka.
Józef Raczyński zmarł 19 kwowtniq 1931 roku w Warszawie. Spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 243 przed-1-9). W uznaniu zasług, położonych na polu pracy społecznej i organizacyjnej w dziedzinie rolnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał na mocy zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego z dnia 27 grudnia 1924 roku Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.