PolitykaPolskaŚwiat

Widmo wojny nad Europą. Sytuacja najtrudniejsza od lat

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział podczas forum Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, że obecnie ryzyko wojny na obszarze OBWE jest większe, niż kiedykolwiek.

Polska przejęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej. Organizacja ta mająca na celu obronę pokoju w Europie jest ważnym forum wymiany myśli i kształtowania polityki bezpieczeństwa.

Szef polskiego MSZ przedstawił priorytety polskiej prezydencji na forum Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Zbigniew Rau podkreślił, że sytuacja w Europie jest najtrudniejsza od wielu lat. W ocenie szefa polskiego MSZ, główne wyzwania dla “pokoju i bezpieczeństwa”, z jakimi muszą się obecnie mierzyć członkowie organizacji, to “konfrontacje wojskowe”, terroryzm, pandemia koronawirusa oraz “głębokie naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności jednostek”.

Minister skomentował także Polskie stanowisko w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE – powiedział Rau.

Szef polskiego MSZ zapewnił w swoim wystąpieniu, że pod polskim przewodnictwem OBWE będzie się skupiać na pokojowym rozwiązaniu konfliktu wokół Ukrainy, Gruzji, Naddniestrza, w Górskim Karabachu a także w Kazachstanie.

Śmiertelnie chory Putin nie ma nic do stracenia. III wojna światowa nieunikniona!?

Źródło: PP

fot. ilust.

Facebook Comments