Wojenny albatros, czyli o podporuczniku Stefanie Brygiewiczu
Stefan Brygiewicz to człowiek, który jako młody człowiek został wciągnięty w burzliwy wir wielkiej wojny oraz konfliktu z bolszewikami. Swoją młodość i życie poświęcił dla dobra i niepodległości Ojczyzny. Poznajmy losy lotnika, który zginął śmiercią tragiczną, lecz chwalebną.
Stefan Brygiewicz urodził się 11 maja 1896 roku na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Ukończył gimnazjum w Petersburgu, następnie wstąpił potem na tamtejszą Politechnikę (dzisiejszy Petersburski Uniwersytet Politechniczny Piotra Wielkiego). W czasie studiów działał w polskich organizacjach studenckich.
Podporucznik Stefan Brygiewicz na fotografii z XX wieku. (źródło:wiki)
W czasie wielkiej wojny został zmobilizowany do carskiej armii. Już w szeregach rosyjskiej armii skierowano go do szkoły pilotów morskich w Baku na na Kaukazie. Po jej ukończeniu przedostał się na ziemie polskie. Wstąpił następnie na Wydział Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej. Po rozbrojeniu Niemców wraz z prawie wszystkimi studentami Politechniki wstąpił do Wojska Polskiego. Po utworzeniu pierwszych eskadr lotniczych wstąpił do lotnictwa wojskowego. Został przydzielony do 4. Eskadry Lotniczej pod komendą porucznika pilota Artur Jurkiewicza. Eskadrę przydzielono do Dywizji Litewsko-Białoruskiej pod dowództwem generała dywizji Stanisława Szeptyckiego.
Samolot rozpoznawczy Albatros C-III w barwach niemieckiego lotnictwa wojskowego na fotografii z 1915 roku. (źródło: history.denverlibrary.org)
W czasie wojny polsko-bolszewickiej brał udział m.in. w bombardowaniach Mołodeczna, Wilejki, Mińska. Sama eskadra 17 kwietnia 1919 roku przeszła chrzest bojowy, gdzie operowała z lotnictwa w Wołkowysku. Dwa dni później, bo 19 kwietnia podczas kolejnego lotu bojowego na samolocie Albatros C.III podporucznik Stefan Brygiewicz zginął śmiercią lotnika. Za swoją wierną służbę został odznaczony Polową Odznakę Pilota.
Kacper Mizdal, pasjonat historii, autor popularnego w mediach społecznościowych cyklu ,,Historia z Kacprem”.