To już dziś! Wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Dziś w nocy z 3 na 4 czerwca będziemy oglądać niezwykłe zjawisko astronomiczne. Truskawkowa pełnia księżyca to zjawisko, które zdarza się tylko raz do roku.

Truskawkowa pełnia księżyca to określenie wywodzące się od pierwotnych ludów Ameryki Północnej. Mimo nazwy księżyc nie zmieni swoich barw ani kształtu.

Dziś pełnia Księżyca nazywana truskawkową. Księżyc nie zmieni jednak koloru – nazwa pełni pochodzi od dawnych ludów, zamieszkujących Amerykę Północną, które w czasie szóstego miesiąca roku zbierali truskawki.

Mimo to warto zwrócić swój wzrok ku naszemu naturalnemu satelicie, gdyż dziś wystąpi superpełnia. Jest to zjawisko wynikające z połączenia pełni księżyca z maksymalnym zbliżeniem się tego obiektu do Ziemi.

Kulminacja tej superpełni nastą już po wschodzie słońca o godzinie 5.43. Mimo nastania dnia księżyc powinien być nadal widoczny. Synoptycy nie przewidują zachmurzenia więc okazja do obserwacji będzie idealna.

Sama nazwa „truskawkowej pełni” powstała w wyniku pierwotnych wierzeń, że czerwcowy czas takiej pełni jest idealnym momentem do rozpoczęcia zbioru truskawek.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments