COVIDPolitykaPolska

Rząd zaostrzy segregację sanitarną na święta

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czasie konferencji prasowej, że rząd w najbliższych dniach przedstawi nowe obostrzenia. Zmiany mają być wprowadzone na okres świąt Bożego Narodzenia.

We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze- powiedział Morawiecki.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowe obostrzenia mają pogłębić segregacje sanitarną i dotyczyć głównie niezaszczepionych.

Jednocześnie rząd zastanawia się nad mechanizmami weryfikacji szczepień. Administratorzy obiektów objętych ograniczeniami nie mają narzędzi do weryfikacji kto jest zaszczepiony a kto nie.

Według rozporządzenia od 1 grudnia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek. Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych. Limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.

Kolejne obostrzenia mają obniżyć limity wprowadzone 1 grudnia i mają obowiązywać także w Sylwestra i Nowy Rok.

Na podstawie: KPRM

fot. arch.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *