CiekawostkiKościół

Skandaliczne zarobki zakonnic w Polsce

Zarobki osób duchownych w Polsce budzą wiele kontrowersji. Mówi się o bajecznych fortunach księży i zakonników. Na tym tle wyróżniają się polskie siostry zakonne.

r e k l a m a

Na zarobki duchownych wpływają ich funkcje oraz sprawowane nabożeństwa. Pogrzeby, śluby, chrzciny to duża część zarobków księży. Osiągają oni także dochody z funkcji kurialnych, pracy w szkołach czy na stanowiskach kapelanów.

Inna jest sytuacja sióstr zakonnych. Nie mają one szans na dodatkowe dochody jakie mają księża. Także funkcje kościelne są dla nich na ogół niedostępne. Ponadto wiele z nich obowiązują śluby ubóstwa i ich dochody trafiają na konta macierzystego zakonu.

Wiele sióstr w Polsce nie ma żadnych dochodów. Niewielka część z nich może liczyć na zarobki z racji pełnienia funkcji katechetek w szkołach.

r e k l a m a

Często ich posługa w ramach takich instytucji jak hospicja czy szpitale także jest bezpłatna.

To powoduje, że wiele z nich nie ma szans na godziwą emeryturę o drobne kwoty na osobiste wydatki muszą prosić swoje przełożone.

Brak dochodów i zabezpieczenia emerytalnego powoduje duże ubóstwo tej części osób duchownych i konsekrowanych. Siostry zakonne nie pełniące zarządzających funkcji w swoich zgromadzeniach są często wzorem ubóstwa. Jednak sytuacja ich często jest upokarzająca gdy muszą one prosić o pieniądze na swoje drobne wydatki związane np. z higieną czy zakupami rzeczy osobistych.

Źródło: pp

fot.arch.

r e k l a m a
Facebook Comments

Jeden komentarz do “Skandaliczne zarobki zakonnic w Polsce

  • Czy muszą być zakonnicami? Wydaje mi się że nie. Znosić upokorzenia w tych czasach ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *