Zima 2022/23. Jest prognoza długoterminowa!

Zbliżająca się zima budzi niepokój nie tylko turystów marzących o pokrywie śnieżnej ale i Polaków obserwujących ceny węgla, gazu i prądu. Synoptycy przygotowali pierwszą prognozę długoterminową obejmującą pierwsza połowę zimy 2022/23.

r e k l a m a

Według synoptyków zajmujących się długoterminowymi modelami pogody, nadchodząca zima ma być bliska średniej z ubiegłych lat. Pierwsze poważne przymrozki spodziewane są w październiku, jednak samo nadejście zimy ma być łagodne.

Temperatury listopada mają mieścić się w przedziale od 1 do 6 stopni Celsjusza, z nasilonymi opadami i możliwymi burzami. Przymrozki mają dominować głównie w nocy oraz na wschodnich obszarach kraju.

Także opady śniegu mają mieścić się w tzw. „niskiej normie” a pierwsze z nich wystąpią około 5 listopada.

Grudzień ma wzorem lat ubiegłych przynieść temperatury w przedziale -3 do +3 stopni Celsjusza. Opady śniegu mają być rzadkie i nie przekraczać jednorazowo 12 centymetrów.

Synoptycy ostrzegają jednak przed dynamicznymi zmianami pogody wynikającymi z cyrkulacji strefowej.

Meteorolodzy przypominają także, że prognoza pogody granicząca z pewności obejmuje 24 do 48 godzin. Prognozy 7 dniowe obarczone są już dużym ryzykiem błędu. Co do prognoz długoterminowych opiera się je na analogiach z lat poprzednich i obserwowanych zmianach globalnych – bez istotnego wpływu na lokalne warunki pogodowe.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *