UWAGA: nadchodzi zmiana czasu!

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 30 na 31 października. Tradycyjnie zegarki należy przestawić o godzinie 3.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2023 roku.

Powrót do czasu zimowego nastąpi w ostatnią niedzielę października czyli w nocy z 30 na 31 października. Tym razem zegarki cofamy co oznacza, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

r e k l a m a

Pierwszy raz zmianę czasu na ziemiach polskich wprowadzono w okresie międzywojennym. W czasach PRL zdania na temat sensowności zmiany czasu były podzielone. W latach 1949 – 1957 oraz 1964 – 1977 nie wprowadzano zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Zmiana czasu w XXI wieku jest podważana. Główny argument dotyczący zużycia prądu traci sens wobec nieprzerwanych procesów produkcyjnych oraz dużego zapotrzebowania na prąd w miastach. Dyskusyjny jest także wpływ na zdrowie zmiany czasu. Wielu badaczy zauważa negatywne skutki dla przestawienia organizmu na zmianę czasu.

W Unii Europejskiej od lat trwa dyskusja na temat wprowadzenia ciągłego czasu przez cały rok. Pojawiły się tu jednak spory między Europą północną i południową. W różnych krajach kontynentu są odmienne zdania na temat który czas pozostawić, letni czy zimowy. Póki co dyskusja na ten temat jest w martwym punkcie.

Polska jako członek UE nie może samodzielnie rozwiązać tego problemu mimo kilku prób wprowadzenia go pod obrady Sejmu.

r e k l a m a

Kolejna zmiana czasu już w marcu 2023 roku i nie zanosi się by była to ostania. W Polsce nieprzerwanie od 45 lat dwa razy do roku mamy zmianę czasu.

Źródło: portal-polski.pl

fot. Ilust.

Facebook Comments