PolitykaPolskaReligia

STAŁO SIĘ! Pierwszy homoseksualny ślub w polskim Kościele

Mimo wysiłków Zbigniewa Ziobry oraz sądów, odbył się pierwszy homoseksualny ślub w Kościele. Reformowany Kościół Katolicki otwarcie głoszący poparcie dla środowisk LGBT zdecydował się na udzielenie ślubu kościelnego parze jednopłciowej.

Reformowany Kościół Katolicki to jeden z 170 Kościołów zarejestrowanych oficjalnie w Polsce. Ma on pełne prawo do sprawowania kultu. Minister Zbigniew Ziobro dążył do jego likwidacji przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie z powodu jego otwartości na środowiska LGBT. Batalia Ziobry okazała się nieskuteczna a Kościół dopiął swego udzielając ślubu parze jednopłciowej.

Reformowany Kościół Katolicki działa od 2007 roku. Od 2020 roku jest oficjalnie zarejestrowanym związkiem wyznaniowym. Wspólnota ta działa w nurcie starokatolickim. Nie obwiązuje w niej celibat duchownych. Kościół jest w swoich dogmatach konserwatywny. Nie dopuszcza aborcji i kontroli urodzeń. Nie wyklucza jednak ze swojego grona kobiet dopuszczających się aborcji.

W RKK obowiązują trzy formy spowiedzi, odrzuca on jednak spowiedź w konfesjonale. W kwestii ślubów nie ma znaczenia czy zwierają go osoby jednej czy różnych płci. Ślub osób jednopłciowych nie ma skutków prawnych i ma znaczenie jedynie symboliczne.

Jeśli jako ludzie jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jesteśmy tak jak on osobami. Istnieje więc jedna ludzkość, która składa się z wielu osób, które są sobie równe, tak jak osoby w Trójcy Świętej. Nie możemy nikogo dyskryminować, bo ma inną tożsamość – powiedział Ks. Tomasz Puchalski, który jest jednym z duszpasterzy Reformowanego Kościoła Katolickiego.

RKK składa się z ośmiu wspólnot działających w Polsce. Centrala tego związku wyznaniowego mieści się w Poznaniu.

Źródło: PP

fot. ilust.

Facebook Comments