MedycynaUroda i zdrowieZwierzęta

UWAGA: nowy gatunek kleszczy atakuje! Może powodować śmiertelne choroby

Naukowcy alarmują o pojawieniu się w Polsce nowego gatunku kleszczy. Pierwsze zwierzęta nowego inwazyjnego gatunku pochodzącego z Afryki i Azji znaleziono już na Dolnym Śląsku!

Nowy gatunek kleszczy przybył do Polski prawdopodobnie z Niemiec. Kleszcze z gatunku Hyalomma do tej pory masowo występowały w Azji i Afryce. Sporadycznie pojawiały się także w południowej Europie.

Od niedawna ich bytowanie stwierdzono na Węgrzech i w Niemczech a obecnie także w Polsce!

Kleszcze z gatunku Hyalomma są dużo większe od znanych z polskich lasów i łąk. Co gorsza, mogą one przenosić choroby takie jak gorączka krwotoczna oraz porażenie kleszczowe.

Najgroźniejszą i najpoważniejszą z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu i dziś nawet przyjęliśmy takiego pacjenta. Tych przypadków jest sporo, niektóre dosyć ciężkie. (…) Drugą chorobą jest tularemia, a trzecią jest osławiona borelioza, której się wszyscy boją. Ona oczywiście jest, ale nikt na nią specjalnie nie umiera i ona nie zdarza się tak często – tłumaczy prof. Simon w TVP Wrocław.

Naukowcy zalecają konsultację lekarską przy zauważonym ukąszeniu przez kleszcza. Początkowe objawy chorób przenoszonych przez kleszcze mogą być niezauważalna a z czasem przynieś tragiczne skutki.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments