CiekawostkiKulinariaUkraina

Chleb z „technicznego” zboża z Ukrainy trafiał na polskie stoły! Trwa postępowanie prokuratury

Ukraińskie zboże zalało polskie rynki blokując sprzedaż polskiego zboża. Niekontrolowany import z Ukrainy bez nadzoru sanitarnego umożliwiło wprowadzenie terminu „zboże techniczne”. Jak się okazało ukraińskie zboża nieprzeznaczone do spożycia zostały wykorzystane do produkcji chleba na polskie stoły.

Niekontrolowany import ukraińskiego zboża sparaliżował polski rynek rolny. Do naszego kraju napłynęły miliony ton zbóż bez kontroli sanitarnych. Zboże importowano jako produkt „techniczny” nieprzeznaczony do spożycia przez ludzi. Jak się jednak okazuje, ukraińskie zboże „techniczne” trafiło do produkcji chleba na nasz rynek spożywczy.

W Rzeszowie toczy się jedna ze spraw związanych z nielegalnym obrotem zbożem „technicznym” z Ukrainy. Do polskich młynów miało trafić tam 100 ton „technicznej” pszenicy, która następnie w postaci mąki trafiła do piekarni.

Jak się szacuje z takiej ilości zboża „technicznego” z Ukrainy wyprodukowano około 300 tys. bochenków chleba.

Ukraińskie zboże „techniczne” bez konieczności kontroli sanitarnych nadal zalega w polskich magazynach. W wielu miejscach trwają kontrole nad jego wykorzystaniem a do sądów trafiają sprawy o oszustwa skarbowe i nielegalny import oraz przetwórstwo zboża z Ukrainy nie przeznaczonego do spożycia przez ludi.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments