AktualnościPolitykaPolskaUkraina

“Czarna Dywizja” wychodzi z koszar! Dołączyły oddziały szpicy NATO

Do żołnierzy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej dołączyły międzynarodowe siły VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), by wspólnie realizować zadania w ramach ćwiczenia DRAGON-24.

Gen. bryg. Piotr Fajkowski, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, formalnie podpisał dokumenty TOA (Transfer of Authority – oznacza formalne przekazanie określonego stopnia władzy nad wyznaczonymi siłami), tym samym przejął dowodzenie nad Siłami Wysokiej Gotowości NATO, czyli VJTF. Akt Podpisania odbył się w obecności generała broni Marka Sokołowskiego, czasowo pełniącego obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W podporządkowanie Czarnej Dywizji weszli żołnierze tzw. szpicy NATO z Hiszpanii, Polski, Turcji i Wielkiej Brytanii, około 3 tys. żołnierzy oraz ponad 800 pojazdów wojskowych. Dotychczas szkolili się oni na poligonie w Drawsku Pomorskim podczas ćwiczenia BrilliantJump24.

Oprócz żołnierzy z VJTF wspólnie z żołnierzami jednostek Czarnej Dywizji ćwiczą sojusznicy z Francji, Niemiec oraz Słowenii.

Ćwiczenie DRAGON-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP i 11DKPanc, jako głównego ćwiczącego, do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

Źródło informacji: DGRSZ

fot. ilust.

Facebook Comments