Uwaga na latające kleszcze! Mogą atakować całymi stadami

Latającymi kleszczami nazywane są owady podobne do kleszczy i także żywiące się krwią. Podobnie jak zwykłe kleszcze mogą one atakować ludzi i zwierzęta domowe.

r e k l a m a

Strzyżak jeleni (sarni) to tak zwany latający kleszcz. Od zwykłych kleszczy różni je rozmiar, są dużo mniejsze. W Polsce ten gatunek pojawił się pod koniec XX wieku. W odróżnieniu do zwykłych kleszczy owady te mogą atakować całymi stadami. Są one także dużo trudniejsze do usunięcia. Atakując strzyżak jeleni, nóżkami przytrzymuje się skóry lub ubrania, a to sprawia, że jedynym sposobem na jego usunięcie jest złapanie go w palce i zdjęcie.

Latające kleszcze można spotkać w pobliżu lasu i w lesie. Owady te występują także na łąkach.

Ukąszenia latających kleszczy są bolesne i mogą pozostawić ślad w postaci czerwonej swędzącej grudki. Ślad może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie. Na takie ukąszenia można wówczas stosować kojące żele dostępne w aptekach. U osób, które cierpią na alergię, ukąszenie strzyżaka może być przyczyną długotrwałego swędzenia.

Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że kleszcze ze skrzydełkami mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis. Wywołuje ona nieprzyjemne zmiany skórne. Nie ma pewnych naukowych dowodów, że latające kleszcze przenoszą także boreliozę.

r e k l a m a

Środkami odstraszającymi są preparaty stosowane na zwykłe kleszcze. Warto także w lesie nosić jasne ubranie, gdyż jak dowiedziono latające kleszcze skupiają się na zwierzętach o ciemnym ubarwieniu.

Źródło: pp

fot. :wiki.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.