Od kiedy 1300 złotych dla każdego?

Medialne hasło „1300 złotych dla każdego” obiega internet. Program mający dawać gwarantowane, miesięczne świadczenie dla każdego obywatela napotkał problemy już w fazie eksperymentu.

r e k l a m a

W kilku krajach na świecie przeprowadzono już eksperyment polegający na gwarantowanym dochodzie dla każdego obywatela niezależnie od jego statusu na rynku pracy czy zarobków. W Polsce eksperyment ten nazwano „1300 dla każdego” określając w ten sposób kwotę dochodu gwarantowanego.

Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści. Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi. -powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Rząd poinformował, że program zostanie pilotażowo wprowadzony w 10 gminach Warmii i Mazur jako najbiedniejszego regionu Polski. Jednak zdementowano plotki, że jest to wstęp do rozszerzenia go na cały kraj. Ponadto eksperyment nie wszedł jeszcze w życie napotykając problemy proceduralne.

Eksperci podkreślają, że dobie inflacji i schładzania gospodarki, taki transfer pieniędzy stałby się impulsem do hiperinflacji i kryzysu na nieprzewidywalną skalę.

Źródło: pp

fot. ilust.

r e k l a m a
Facebook Comments

One thought on “Od kiedy 1300 złotych dla każdego?

  • 17 czerwca 2022 o 19:05
    Permalink

    Nie bardzo wiem gdzie zawędrowałam? . Proszę o wyjaśnienie. Jeszcze wczoraj byłam na wolnychsłowianach a dzisiaj już tej strony nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.