Polityka

Polacy kochają Załenskiego i nie lubią Orbana. Historyczna zmiana sojuszy?

Pracownia CBOS zbadała poziom zaufania Polaków do zagranicznych polityków. Zdecydowanym zwycięzcą rankingu został prezydent Ukrainy. Zaufanie do niego deklaruje 86 procent Polaków!

r e k l a m a

Ukraina przed jej napaścią przez Rosję nie cieszyła się u Polaków wysoką sympatią. Historyczne konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie budziła zaufania nad Wisłą.

Zbrodnicza napaść dokonana przez Rosję oraz medialny wizurek prezydenta Załenskiego zmienił ten trend.

W najnowszym sondażu zaufania Polaków do zagranicznych polityków, Załenski uzyskał rekordowe poparcie na poziomie 86 procent głosów. Dopiero drugie miejsce zajął prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Kolejne miejsce zajął były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (55 proc.).

Wojna na wschodzie wyraźnie wpłynęła na osądy Polaków. Widać to także w tym komu Polacy ufają najmniej z polityków zagranicznych.

Na czele listy znalazł się zbrodniarz wojenny i dyktator Rosji, Władymir Putin. Brak zaufania do niego zadeklarowało 94 proc. respondentów. Kolejne miejsce zajął sterowany przez niego satrapa z Mińska, Aleksander Łukaszenka.

reklama

Trzecie miejsce w rankingu braku zaufania zajął Viktor Orban z wynikiem 50 procent respondentów nie ufających politykowi z Węgier.

Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca – 7 lipca 2022 r. na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 14,5 proc. – CAWI).

Źródło: CBOS/PP

fot. YT GD

r e k l a m a
Facebook Comments