CiekawostkiKościółPolska

Tarnowski biskup Andrzej J. z zarzutami prokuratury!

Tarnowska prokuratura skierowała do sądu akt okrążenia przeciwko biskupowi Andrzejowi J. Duchownemu grozi wyrok nawet kilku lat więzienia.

Prokuratura w Tarnowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko biskupowi tamtejszej diecezji Andrzejowi J.

Hierarcha miał tuszować przypadki pedofilii w swojej diecezji. Zarzuty są związane ze sprawami księży Stanisława P. i Tomasza K. którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich poniżej 15 roku życia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że wprawdzie władze kościelne złożyły takie zawiadomienie odnośnie obu księży, jednak zdaniem prokuratury uczyniły to zbyt późno – nie nastąpiło to niezwłocznie, jak wymaga przepis – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie prok. Mieczysław Sienicki

Według prokuratury Kościół dysponował wiarygodnymi wiadomościami o przestępstwach pedofilskich kapłanów, bo prowadził we własnym zakresie postępowania wewnętrzne w sprawie obu księży.

Do sprawy odniósł się rzecznik tarnowskiej kurii.

Informujemy, że Ksiądz Biskup nie otrzymał żadnego powiadomienia w tej sprawie. Dlatego też na tym etapie chcemy jedynie podkreślić z całą stanowczością, że biskup Andrzej Jeż, jako ordynariusz tarnowski, dochował wszelkiej należytej staranności w zakresie swoich działań i kompetencji co do obowiązku zgłoszenia odpowiednim organom państwowym wszystkich przypadków przestępstw przeciwko nieletnim, co do których miał wiedzę. Jesteśmy gotowi udowadniać to w sądzie – podano w oświadczeniu.

Prokuratura odmówiła podania szczegółów tej sprawy.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments