Zmiana sygnału telewizyjnego w Polsce. Tysiące odbiorników może zamilknąć

W Polsce od 28 marca zostaje wprowadzony nowy standard sygnału telewizji naziemnej. Oznaczać to może brak możliwości odbioru telewizji naziemnej przez wiele starszych urządzeń.

Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas.

Odbiorniki telewizyjne wyprodukowane w ostatnich latach są dwusystemowe, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu DVB-T jak i nowego DVB-T2. Niestety starsze telewizory nie będą miały możliwości odbioru sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

W starszych telewizorach aby nadal była możliwość odbioru sygnału konieczne będzie podłączenie dekodera zewnętrznego. Pomoc w tej sprawie oferuje rząd.

„Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej” – napisano w komunikacie rządowym.

Projektowana ustawa przewiduje, iż świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie w kwocie 100 złotych.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach i została podzielona na regiony.

etap 1: od 28 marca 2022 r.

etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.

etap 3: od 23 maja 2022 r.

etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Źródło: emitel/portal-polski.pl

foto.ilust. Graf.: emitel

Facebook Comments