112WIDEO

Bomba lotnicza pod podłogą. Mieszkali z nią 80 lat! [WIDEO]

Skarżyscy policjanci odnotowali w piątek niecodzienną interwencję. Podczas remontu domu w Suchedniowie, pod podłogą ujawniono radziecką bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Okazało się, że mieszkańcy domu wiedzieli o niebezpiecznym znalezisku od 80 lat!

Dyżurny skarżyskiej jednostki Policji odebrał nietypowe zgłoszenie. Z relacji prowadzącego prace remontowe mieszkańca Suchedniowa wynikało, że po drewnianą podłogą domu odnalazł najpewniej bombę lotniczą.

Na miejsce pojechali suchedniowscy policjanci wraz z pirotechnikiem. Mundurowi potwierdzili informację o niewybuchu. Około pięćdziesięciokilgramowa bomba lotnicza rzeczywiście leżała pod podłogą domu, w którym od czasów II wojny światowej zamieszkiwali ludzie.

W trakcie rozmowy z właścicielem budynku funkcjonariusze ustalili prawdopodobną genezę bytności niebezpiecznego znaleziska. Z opowiadań jego babci wynikało, że w 1945 roku, w trakcie radzieckiej ofensywy i wycofywania się wojsk niemieckich, na dom spadła bomba, która nie wybuchła. Miała przebić dach, podłogę i ugrzęznąć w gruncie. Z rodzinnej legendy wynikało, że niewybuch badali radzieccy żołnierze, ale uznali, że sprawą nie warto się zajmować, ponieważ bomba nie stanowi zagrożenia. Wówczas gospodarze naprawili podłogę i mieszkając w domu, zapomnieli o zdarzeniu. Przez wiele dekad, podczas familijnych spotkań z przymrużeniem oka przywoływano bombową historię, na którą raczej nie dawano wiary.

Policjanci wezwali na miejsce saperów, którzy zabrali wypełniony trotylem niewybuch. Zostanie zapewne zutylizowany na wojskowym poligonie.

 

źródło: policja.pl

wideo: tamże

fot. ilust/policja.pl

Facebook Comments