Dramat na przejściu dla pieszych. Potrącił 15-latka!

Doszło do potrącenia chłopca w wieku 15 lat, który przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych. 39-letni sprawca tłumaczył się pośpiechem i oślepieniem przez słońce.

r e k l a m a

W środę, 25 maja o godzinie 17.30 na ul. Lipowej w Ścinawie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że będącemu już na środku przejścia dla pieszych, 15-letniemu chłopcu, pierwszeństwa nie ustąpił kierujący samochodem osobowym marki Audi, 39-letni mieszkaniec powiatu górowskiego.

Małoletni został przetransportowany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala w Legnicy. W wyniku tego zdarzenia doznał urazu głowy.

Kierujący samochodem twierdził, że nie zauważył pieszego, bo oślepiło go słońce. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. W chwili zdarzenia 39-latek był trzeźwy.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety, do większości zdarzeń z ich udziałem, dochodzi na przejściach dla pieszych.

Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni

r e k l a m a

Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Czego pieszym nie wolno?

Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

Źródło: policja.pl

fot. ilust.arch.

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.