HobbyKulinaria

Kluski czy kopytka? Przepis z tradycją

Jestem przekonana, że waszą tożsamość i pochodzenie – w tym również na przykład migracje waszych przodków mogłabym sprawdzić jednym pytaniem. Jakim? Jakie kluski najczęściej gościły na waszym stole rodzinnym. I pomocniczymi: jakie robiła babcia od strony mamy, a jakie od strony taty.

Kluski to bowiem sprawa szalenie regionalna. Kopytka mogą być daniem głównym lub dodatkiem do innych potraw, np. gulaszu lub mięsa duszonego. Mogą być podawane okraszone masłem lub słoniną ze skwarkami, polane sosem, albo z dodatkiem zasmażanej kapusty. Co kto lubi.
 Dziś przepis na kopytka idealne:
– 2kg ziemniaków
– 400g mąki
– 2 jajka
– sól
Obrane ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, dokładnie odcedzamy. Najlepiej na kopytka wybrać ziemniaki mączaste, które po ugotowaniu są sypkie. Ugotowane ziemniaki jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę. Jeżeli nie mamy praski, to możemy je dokładnie utłuc tłuczkiem.
Wystudzone ziemniaki przekładamy do miski, dodaję mąkę, jajka, odrobinę soli i zagniatamy je tak, żeby składniki się połączyły. Następnie ciasto wykładamy na blat podsypujemy mąką i jeszcze przez chwilę zagniatamy. Gotowe ciasto kładziemy na stolnicy podsypanej mąką i od razu robimy kopytka. Odcinamy kawałek ciasta i formujemy wałek, który kroimy pod skosem na mniejsze kawałki. Kopytka układamy na stolnicy a później wrzucamy je partiami do osolonej, gotującej się wody, od momentu wypłynięcia gotujemy je około 2 minut, następnie wyjmujemy je łyżką cedzakową i wykładamy na talerz.

Życzę smacznego i zapraszam po więcej przepisów na moje media społecznościowe: FACEBOOK, INSTAGRAM

Marzena

Facebook Comments