112HistoriaWIDEO

Gigantyczny arsenał w środku lasu. Tysiące niewybuchów pod Wołowem [WIDEO]

Na terenie kompleksu leśnego w powiecie wołowskim w dwóch różnych miejscach ujawniono arsenał materiałów wybuchowych pochodzących z okresu II wojny światowej. Akcja usuwania niebezpiecznych reliktów przeszłości trwała 12 dni i zakończyła się detonacją na miejscu dwóch bomb. Łącznie w trakcie działań saperów ujawniono ponad 1000 min, 3500 zapalników oraz 32 stukilogramowe bomby lotnicze.

12 lutego bieżącego roku wołowscy policjanci otrzymali informację od mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Górze, że jeden z mieszkańców powiatu górowskiego powiadomił ich o odnalezionych na terenie kompleksu leśnego w Gminie Wińsko niewybuchach. Funkcjonariusze wraz ze strażnikami leśnymi i zgłaszającym udali się na miejsce i zabezpieczyli wskazany teren.

Powiadomieni przez policjantów saperzy z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego podczas sprawdzenia pobliskiego lasu ustalili, że w dwóch miejscach znajdują się między innymi miny przeciwpancerne oraz przeciwpiechotne, zapalniki oraz bomby lotnicze. W trakcie 12 dni działań saperów wołowscy policjanci całodobowo zabezpieczali wskazany teren, aby osoby postronne nie zostały narażone na niebezpieczeństwo.

Saperzy z głogowskiej jednostki przy wsparciu patrolu saperskiego z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca łącznie ujawnili oraz zabezpieczyli prawie 800 min przeciwpancernych, ponad 300 min przeciwpiechotnych, ponad 3500 zapalników, 32 bomby lotnicze o wadze 100 kg oraz 37 zapałów. Dwie z odnalezionych bomb, z uwagi na brak możliwości ich transportu, zostały zdetonowane przez żołnierzy na miejscu.

Policja przypomina o tym, iż nielegalne poszukiwanie zabytków jest karalne, albowiem zgodnie z artykułem 109c Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

ŹRÓDŁO: POLICJA.PL

FOT./WIDEO: TAMŻE

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *