AktualnościFinanse & bussinesPolska

Padła konkretna data uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Energetyka atomowa ma być szansą na tańszy prąd oraz zastąpienie węgla surowcami promieniotwórczymi. Mimo że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miała powstać jeszcze w XX wieku, obecna data uruchomienia pierwszego reaktora szokuje wielu.

Energetyka atomowa w Polsce jest priorytetem rządu w drodze do transformacji energetycznej. Mimo, że pratnerzy w budowie nowych elektrowni są wybrani okazuje się, że droga do uruchomienia pierwszej elektrowni jest bardzo długa.

Pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas wizyty w USA przekazała datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma ruszyć w 2026 r. W 2033 r. miałby rozpocząć pracę pierwszy blok w elektrowni o mocy 1250 MW.

Szansą na szybsze inwestycje w energetykę atomową mogą być plany prywatnych inwestorów na uruchomienie mały reaktorów atomowych w Polsce. Rozmowy w tej sprawie prowadzi między innymi Zygmunt Soloż.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments