AktualnościFinanse & bussines

Polacy likwidują – Ukraińcy zakładają. Już co 10 nowa firma w Polsce w rekach Ukraińców

Polski Instytut Ekonomiczny podał, że w latach 2022-2023 obywatele Ukrainy założyli w Polsce 44,5 tys. firm. Oznacza to, że już około 10 procent nowych firm w Polsce jest w rękach Ukraińców.

Nowy Ład oraz inflacja i skutki pandemii spowodowały masowe zamykanie firm przez Polaków. Działalność gospodarczą likwiduje się także z powodu rosnących kosztów prowadzenia firmy i opłat podatkowych oraz na ZUS.

Odwrotny trend występuje u Ukraińców w Polsce. Wielu z nich swoje kapitały wywiezione z Ukrainy inwestuje w Polsce.

Polski Instytut Ekonomiczny zbadał także strukturę Ukraińskich inwestycji.

„Działalności gospodarcze zakładane przez ukraińskich mężczyzn różnią się strukturą branżową od firm zakładanych przez kobiety. Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalność związaną z budownictwem (36 proc.), informacją i komunikacją (21 proc.), a także transportem i gospodarką magazynową oraz przetwórstwem przemysłowym (po 10 proc.). Obywatelki Ukrainy najczęściej prowadzą biznes związany z pozostałą działalnością usługową (32 proc.), informacją i komunikacją (12 proc.), a także handlem oraz usługami administrowania i działalnością wspierającą (po 10 proc.)”.

Jednocześnie Ukraińcy stanowią, aż 72 proc. nowych działalności gospodarczych w Polsce rejestrowanych przez cudzoziemców.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny/Filarybiznesu.pl

fot. ilust.

Polak szuka żony… moda na śluby z Ukrainkami

Facebook Comments