PolitykaPolska

Ranking zaufania do polityków. Polacy najmniej wierzą Tuskowi

Polska scena polityczna i sympatie wyborców skupiają się na liderach. W najnowszym rankingu zaufania do polityków Polacy krytycznie wypowiedzieli się o przywódcach największych partii.

Według najnowszego sondażu CBOS na czele rankingu zaufania do polityków wciąż na czele utrzymuje się prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do prezydenta deklaruje 53 proc. badanych obywateli RP. Prezydentowi nie ufa 35 procent respondentów.

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajmuje Rafał Trzaskowski oraz premier Mateusz Morawiecki. Obaj cieszą się zaufaniem 41 proc. Polaków.

Trzecie miejsce zajmuje szef MON, Mariusz Błaszczak z zaufaniem 40 procent badanych.

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: Jarosław Kaczyński (37 proc.), Szymon Hołownia (35 proc.) i Elżbieta Witek (34 proc.).

Na drugim końcu rankingu znaleźli się politycy, którym ufa najmniej Polaków. Pierwsze miejsce wśród polityków którym nie ufają obywatele znalazł się Donald Tusk. Byłemu premierowi nie ufa 57 proc. respondentów.

Na drugim miejscu rankingu nieufności znalazł się Jarosław Kaczyński z wynikiem 53 proc. a na trzecim minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 51 proc. obywateli.

Badanie przeprowadzono w dniach 4 do 14 września 2023 roku na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI) w ramach procedury mixed-mode.

Źródło: cbos za tvp/pp

fot. arch.

Facebook Comments