PolitykaPolskaUkraina

Rośnie napięcie polsko-ukraińskie. Ambasador wezwany do MSZ, Załęski unika Dudy

Zaostrza się konflikt polsko-ukraiński związany z wrogimi wypowiedziami przedstawicieli Ukrainy po braku zgody władz RP na import ukraińskich zbóż do Polski. Na forum ONZ, przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełeński oskarżył Polskę o wspieranie Rosji!

Rośnie napięcie w stosunkach Polski i Ukrainy. Po skandalicznym wystąpieniu na forum ONZ, w którym prezydent Załeński oskarżył Polskę, Słowację i Węgry o wspieranie polityki Rosji, do polskiego MSZ wezwano ambasadora Ukrainy.

Jednocześnie politycy Ukraińcy zapowiedzieli bojkot polskich warzyw i owoców oraz embargo na ich przywóz na Ukrainę.

Premier Morawiecki odpowiedział, że na taki krok strony ukraińskiej Polska wprowadzi sankcje na produkty ukraińskie.

Jednocześnie nie doszło do planowanego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Załeńskim w Nowym Jorku. Kancelaria prezydenta poinformowała, że spotkanie zostało odwołane i nie ma planów by odbyło się ono w najbliższym czasie. Prezydent jednocześnie zaapelował do Ukraińców o racjonalną ocenę sytuacji i zrozumienie konieczności ochrony polskiego rynku rolnego przed niekontrolowanym impetem zboża od oligarchów działających na Ukrainie.

Zapowiedź embarga na polskie warzywa sprowadzane na Ukrainę ma być karą dla polskiego rządu za ochronę rynku rolnego przed przywozem zbóż z Ukrainy.

Produkcja zboża na Ukrainie jest w ogromnej większości w rekach oligarchów oraz międzynarodowych koncernów i to w ich interesie prezydent Załeński wystąpił na forum ONZ uderzając w kraj, który przyjął miliony Ukraińców oraz udzielił największej pomocy zaatakowanej Ukrainie.

źródło: pp

fot. ilust.

 

Facebook Comments