Posłuchaj rozmowy z oszustem. Nagranie operacyjne policji

Policjanci z lubińskiej komendy opublikowali nagranie rozmowy z oszustem, który podszywając się pod pracownika banku, starał się wymusić zainstalowanie programu do zdalnej obsługi pulpitu. Przy jego pomocy przestępcy uzyskują dostęp do naszych danych służących do logowania do bankowości internetowej i w konsekwencji przejmują środki zgromadzone na koncie.

Oszuści podszywający się pod pracowników banku i wyłudzający nasze dane wrażliwe, to coraz częściej spotykane sytuacje. Pokrzywdzeni oszukani w ten sposób zostają pozbawieni niejednokrotnie oszczędności całego życia. Złodzieje są doskonale przygotowani i bardzo wiarygodni, przez co czujność nawet ostrożnej na co dzień osoby może nie wystarczyć. Dlatego też, ku przestrodze, policjanci publikują nagranie rozmowy z oszustem.

Oszust, jak słychać na nagraniu, w umiejętny sposób podaje rozmówcy instrukcję pobrania oprogramowania, które rzekomo ma oczyścić z wirusów jego zainfekowany komputer.

Policja przypomina: jeżeli zainstalujemy taką aplikację, wówczas przestępca widzi wszystko, co robimy na smartfonie czy komputerze. Otrzymuje on także pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym. Kradzione są dostępne tam środki finansowe, mogą również z naszego konta zostać zaciągnięte kredyty.

Policjanci ostrzegają, aby nie pobierać na swój telefon bądź komputer żadnych aplikacji czy programów na czyjeś polecenie. Nie należy otwierać także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach.

Na podstawie: KPP w Lubinie

fot. ilust./wideo:tamże

Facebook Comments