AktualnościKobietaPolitykazdrowie

Tabletka “dzień po” dla nastolatek bez poprawek

Senat RP przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ustawę poparło 58 senatorów, 33 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octanu uliprystalu), czyli tzw. tabletki dzień po, dla osób powyżej 15. roku życia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po były dostępne w Polsce wyłącznie na receptę. Nowela uchyla ten przepis, co umożliwi bezpośrednie stosowanie decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej. Minister zdrowia będzie mógł jednak, w drodze rozporządzenia, określić m.in. produkty i wiek osób, dla których konieczne będzie zachowanie rygoru wystawiania recepty przez lekarza.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana „tabletką dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zgodnie z opiniami ekspertów zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, rekomendując senatorom z Komisji Zdrowia poparcie ustawy, podkreśliła, że opinie konsultantów krajowych i specjalistów z zakresu ginekologii dowodzą, że tabletka nie należy do środków wczesnoporonnych, zapobiega jedynie zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Jak zaznaczyła, tabletka „dzień po” stanowi antykoncepcję awaryjną i nie może być traktowana jako środek antykoncepcyjny i zastępować antykoncepcji hormonalnej. Minister Leszczyna zapowiedziała w związku z tym przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej.

Źródło informacji: CIS

fot. ilust.

Facebook Comments