CiekawostkiKościółPolska

W Polsce ubywa katolików najszybciej w Europie. W ciągu 10 lat spadek o ponad 6 milionów!

Dane ze Spisu Powszechnego ujawniły, że w Polsce procent katolików maleje najszybciej w Europie. W ciągu 10 lat liczba Polaków deklarujących wyznanie rzymskokatolickie spadła z 33,7 do 27,1 milionów.

Polska była uważana z najbardziej katolicki kraj w Europie. Powszechnie mówiło się, że nawet 90 procent obywateli Polski przyznaje się do wyznania rzymskokatolickiego.

Dane z Narodowego Spisu Powszechnego ujawniły, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba katolików w Polsce spadła aż o 16,3 procent. W liczbach bezwzględnych jest to spadek z 33,7 milionów do zaledwie 27,1.

Obecnie katolicy stanowią 71,3 procent ogółu Polaków. W 2011 roku było to 87 procent. Tak szybki spadek jest rekordowy na skalę Europy.

Poza katolikami inne wyznania nie osiągają nawet procenta wyznawców wśród Polaków. Wątłych danych ze spisu mamy:

  • 0,4 proc. prawosławnych
  • 0,29 proc. świadków Jehowy
  • 0,17 proc. wyznawców Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Inne wyznania gromadzą od kilkudziesięciu do kilku tysięcy wyznawców. Warto tu wskazać licząca 3 tys. osób wspólnotę buddyjską czy 2312 zwolenników religii o latającym potworze spaghetti…

Eksperci wskazują, że trend ucieczki od religii katolickiej może nadal postępować i dojść do wskaźników, jakie są znane z Europy Zachodniej. Liczba katolików w Polsce może obniżyć się nawet do 50 procent. Jak wskazują wyniki badań, religijność Polaków wygasa a wkrótce dominującą odpowiedzią na wyznanie będzie postawa ateistyczna. Na odpływie ludzi z Kościoła katolickiego nie zyskują inne religie.

AAnalitycy wskazują także, że nadchodzi fala wzrostu ilości osób deklarującej prawosławie. Obecnie jest ich około 150 tys. jednak uzyskiwanie przez Ukraińców obywatelstwa Polskiego oraz powstanie rodzin mieszanych może ten kościół mocno wzmocnić.

źrodło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments