CiekawostkiHistoriaWarszawa

Wielkie otwarcie warszawskiego Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie

Od piątku 29 września można będzie zwiedzać ekspozycję w nowym budynku Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Na wystawie „Wielkie i małe historie” zobaczymy ponad 500 przedmiotów obrazujących 1000 lat historii naszego kraju.

Podczas trwającego do 1 października Festiwalu Otwarcia zwiedzający Muzeum będą mogli uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych, grze terenowej, debatach i spektaklach teatralnych.

Uroczystości otwarcia nowego muzeum rozpoczną się już w czwartek.

O 19:00 odbędzie się zamknięty, ale transmitowany przez TVP Kultura i II Program Polskiego Radia specjalny koncert na otwarcie Muzeum Historii Polski. W pierwszej jego odsłonie wystąpią pianiści Janusz Olejniczak oraz Tomasz Ritter, którzy wykonają utwory Chopina, a w drugiej usłyszymy „Requiem Polskie” Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji Chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod kierownictwem Piotra Piwko oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Kirilla Karabitsa.

Na późny wieczór 28 września Muzeum Historii Polski szykuje dla wszystkich niespodziankę.

„Zapraszamy do pilnego śledzenia naszych mediów społecznościowych” – zachęca dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy MHP.

Sercem Muzeum jest wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” inaugurująca działalność wystawienniczą w nowym gmachu. Opisuje ona tworzenie zbiorów placówki od 2006 r. Aktualnie liczą one już blisko 60 tys. przedmiotów. Na wystawie zostanie pokazanych blisko 500 obiektów opowiadających o ważnych wydarzeniach z ponad 1000-letniej historii Polski.

„Przedmioty te pokazują rozpiętość tematyczną i chronologiczną naszych zbiorów, bo mamy tutaj i średniowieczny denar Chrobrego, i opowieść o zeszłorocznej pomocy, której udzieliliśmy Ukraińcom” – mówi Przeperski. Jak podkreśla rzecznik Muzeum, wiele z obiektów, które zostaną pokazane na wystawie, pochodzi od darczyńców. Dobrym przykładem jest dar wnuczki generała Stanisława Maczka, która przekazała do zbiorów MHP mundur swojego dziadka.

Wiele z tych obiektów powróciło w polskie ręce zupełnie niedawno. „Mamy tutaj kolekcję siedmiu wielkoformatowych obrazów autorstwa malarzy z Bractwa św. Łukasza. Prezentują one wyjątkowe wydarzenia z historii Polski, począwszy od Zjazdu Gnieźnieńskiego, skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3. Maja. Powstały z myślą o Wystawie Światowej w 1939 r. Do Nowego Jorku dotarły tuż przed wojną, a do kraju – po wielu latach starań – powróciły dopiero wiosną zeszłego roku” – opowiada dr Michał Przeperski.

W udostępnionych do oglądania zbiorach jest także tzw. polska Enigma – to kopia maszyny szyfrującej stosowana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazywamy ją „polską” dlatego, że zbudowali ją nasi inżynierowie, którzy zrekonstruowali ją w oparciu o wiedzę kryptologiczną. To najpewniej jedyny taki przedmiot na świecie.

„Oprócz tego na wystawie można zobaczyć pozostałości wazowskiego pałacu Villa Regia. Mamy je w swoich zbiorach, bo Szwedzi, którzy w czasie Potopu, jak szarańcza, rzucili się na Warszawę, skuli ozdoby z tego i innych pałaców. Zdobyczne marmury miały być w całości przetransportowane do Szwecji, a jedna z łodzi, które je wiozły, zatonęła na wysokości mniej więcej Mostu Gdańskiego. Z dna Wisły wydobyli je archeolodzy” – mówi rzecznik Muzeum.

Szczegóły Festiwalu Otwarcia dostępne na stronie www.muzhp.pl. Po zakończeniu Festiwalu Otwarcia, aż do 10 listopada, Muzeum Historii Polski można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10-18 od środy do niedzieli.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

fot. ilust.arch.

Facebook Comments