CiekawostkiOgódPrawo

Wycinka drzew na własnej posesji po nowemu. Łagodniejsze przepisy na 2023 rok

Wycinka drzew na własnej posesji jest regulowana przepisami prawa. Restrykcyjne przepisy zostały złagodzone od stycznia 2023 roku. Według nowych regulacji część drzew będzie można wycinać bez zezwolenia.

r e k l a m a

Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew na własnej posesji weszły w życie z początkiem stycznia 2023 roku. Jedną ze zmian jest możliwość składania wniosków o zezwolenie na wycinkę w wersji online. Organy odpowiedzialne za zgodę na wycinki będą miały 14 dni na podjęcie decyzji (zamiast dotychczasowych 21).

Nakaz zgłoszenia wycinki drzewa na własnej posesji jest regulowany wielkością rośny mierzonej na wysokości 5 cm od ziemi. Wartości te są różne dla różnych gatunków drzew.

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jednocześnie trwają dalsze prace mające zwiększyć te wartości.

Są także wycinki które nie muszą być zgłaszane. Dotyczą one:

  • drzewa lub krzewy złamane lub wywrócone w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji powiadom gminę, że planujesz wycinkę. Urzędnik przyjedzie do ciebie i potwierdzi, czy możesz to zrobić,
  • drzewa: bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima), inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,

    r e k l a m a
  • drzewa i krzewy owocowe — zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na terenach zielonych, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania, albo nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *