Finanse & bussinesTurystyka

Gigantyczny wzrost cen biletów kolejowych. Podwyżki sięgają nawet 80 proc.!

Mimo zapowiedzi utrzymania cen przewozów kolejowych w 2024 roku, już od 1 lutego wzrosły ceny biletów w ofercie „Wspólny Bilet”. Podwyżki sięgają średnio ponad 40 proc. a rekordowe podwyżki osiągnęły 80 procent cen z ubiegłego roku!

1 lutego wzrosły ceny w ramach oferty Wspólny Bilet – podaje kolejowyportal.pl. Podwyżki sięgają średnio 43 proc., jednak w przypadku pojedynczych tras ceny wzrosły nawet o 80 proc.

PKP jeszcze w ubiegłym roku wycofało się z podwyżek po interwencji rządu Mateusza Morawieckiego. PKP zobowiązało się wtedy do zaniechania podwyżek także w 2024 roku.

Zmiana rządu zmieniała także politykę cenową PKP.

W ramach usługi Wspólny Bilet pasażerowie mogą skorzystać z usług 10 przewoźników kolejowych działających na terenie całego kraju. Są to: PKP Intercity, Polregio, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva RP oraz Koleje Dolnośląskie.

Eksperci wskazują, że wzrost opłat w ofercie „Wspólny Bilet” może uruchomić lawinę podwyżek w innych ofertach przewozów kolejowych. Wzrost cen pogłębi tak zwane „wykluczenie komunikacyjne” wielu Polaków, którzy nie będą mogli sobie pozwolić na zakup drogich biletów kolejowych.

Źródło: kolejowyportal.pl

fot. ilust.

Facebook Comments