CiekawostkiMotoryzacjaPrawo

Zakaz jazdy samochodem w nocy?! Projekt podzielił kierowców

W debacie nad bezpieczeństwem ruchu drogowego coraz częściej pojawia się projekt zakazu prowadzenia pojazdów nocą dla wybranych grup kierowców.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego szukają nowych rozwiązań mających przeciwdziałać wypadkom. Jednym z nich jest zakaz prowadzenia pojazdów po zmroku dla niektórych grup kierujących.

r e k l a m a

Zakaz jazdy po zmroku miałby dotyczyć młodych kierowców, czyli osób, które od niedawna posiadają prawo jazdy oraz dla osób starszych.

Dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji pokazują, że w 2023 r. wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji wśród kierowców w wieku od 18 do 24 lat to 11,37. Dla porównania, u zmotoryzowanych powyżej 60 roku życia było to odpowiednio: 3,65 i 4,7.

Dane takie wskazują, że to głównie młodzi kierowcy są sprawcami i uczestnikami wypadków drogowych.

Dodatkowo, jak wynika z badań młode osoby rzadziej korzystają z pasów bezpieczeństwa, dużo podróżują w nocy i często prowadzą starsze, tańsze samochody, które mogą być w gorszym stanie technicznym.

Tego typu dane prowadzą do pokusy relegowania młodych kierowców z ruchu drogowego w celu poprawy ich bezpieczeństwa.

Eksperci wskazują jednak, że tego typu rozwiązanie może wpłynąć na kryminalizację zachowań młodych kierowców. Mogą oni ignorować zakaz prowadząc tym samym do jeszcze groźniejszych sytuacji drogowych takich jak częstsze ucieczki przed kontrolą policyjną.

Wielu instruktorów ruchu drogowego wskazuje także na brak nauki praktycznej jazdy nocą, jaką spowodowałby taki zakaz. Kierowcy wolniej nabieraliby doświadczenia przedłużając swój czas adaptacji do pełnego użytkowania auta.

W kwestii osób starszych trwa dyskusja nad nowymi regulacjami dopuszczania ich do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Spierają się tu dwa stanowiska ekspertów mówiące o doświadczeniu starszych kierowców oraz spadającymi umiejętnościami psycho-motorycznymi seniorów.

Źródło: pp

fot. ilust.

Facebook Comments