112

Zatrzymani za kradzież pieniędzy z kont zakonu. Procederem kierowali Romowie

Funkcjonariusze Policji w Krakowie zatrzymali kolejne dwie osoby zamieszane w sprawę wyprowadzenia pieniędzy z kont bankowych jednego z krakowskich zakonów. Śledczy ustalili, że 21-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego oraz jego 22-letnia partnerka zajmowali się m.in. obsługą kont bankowych, na które trafiały pieniądze przelewane przez oszukane osoby.

r e k l a m a

Przypominamy, że sprawa miała swój początek 11 marca br., kiedy to dział bezpieczeństwa jednego z banków wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Okazało się, że wcześniej tego dnia, do jednego z zakonników zadzwonili fałszywi policjanci, którzy pod legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 tys. zł. Dzięki współpracy z działami bezpieczeństwa kilku banków wstrzymano przelewy na prawie 500 tys. zł.

Sprawą zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej. Od marca br. kryminalni sukcesywnie zatrzymują osoby zamieszane w nielegalny proceder.

r e k l a m a

W dniach 16 – 18 marca br., finalizując dokonane ustalenia operacyjne, śledczy przeprowadzili realizację, w wyniku której na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 16 do 64 lat, zaangażowanych w przestępstwo. Wśród nich było 3 mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu. Następnie 8 kwietnia br., na katowickim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego przez krakowskich policjantów 35-latka. Ten mieszkaniec Gliwic w szajce oszustów odpowiedzialny był za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób, na które zakładane były konta bankowe. Zgromadzone rachunki bankowe mężczyzna odpłatnie przekazywał kolejnym członkom grupy. 12 kwietnia br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 64-letniego mieszkańca Sosnowca, który w przestępczym procederze pełnił rolę tzw. „słupa’, który odsprzedawał założone rachunki bankowe.

8 czerwca br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pojechali do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie jak ustalili, zamieszkiwać miały kolejne dwie osoby zamieszane w sprawę ogołocenia kont krakowskiego zakonu. Śledczy dotarli pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 21-latka oraz jego 22-letnią partnerkę. Kryminalni przeszukali mieszkanie pary, w którym znaleźli i zabezpieczyli m.in. telefony komórkowe oraz gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie. 21-latek i jego wspólniczka zostali przewiezieni do krakowskiej komendy miejskiej. W trakcie czynności wykonywanych z zatrzymanymi funkcjonariusze ustalili, że para oszustów miała za zadanie m.in. obsługiwać konta bankowe, na które trafiały pieniądze pochodzące z przestępczego procederu.

r e k l a m a

Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej dla Krakowa – Nowej Huty i zastosował wobec 22-latki i jej partnera środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Przestępczy duet odpowie karnie za oszustwo, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat więzienia. Ponieważ oszustwo dotyczyło mienia znacznej wartości, odpowiedzialność karna może zostać podniesiona do 10 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: policja.pl

fot. tamże

r e k l a m a
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *