AktualnościCiekawostkiNauka

Chcą zamknięcia wiejskich szkół! Kolejny pomysł ministerstwa likwidacji edukacji narodowej

Po ujawnieniu planu likwidacji zerówek na jaw wyszedł plan mający na celu zamykanie wiejskich szkół. Uczniowie z terenów wiejskich mają mieć zapewnioną edukację w zakresie klas 1-3 .

Likwidację wiejskich szkół i przekształcenie ich w placówki wczesnoszkolne w zakresie klas 1-3 zmniejszy szanse edukacyjne dzieci z obszarów wiejskich.

Pomysł ministerstwa likwidacji edukacji narodowej wyjaśniła Katarzyna Lubnauer – wiceministra edukacji. Według niej takie rozwiązanie ma usprawnić edukację na wsiach przez zmniejszenie liczebności klas w wiejskich placówkach.

Eksperci zwracają uwagę, że zmiana szkoły w klasie 4 może być trudnym okresem w życiu dzieci. Może to zmniejszyć szanse edukacyjne dzieci ze wsi.

Także koszty transportu dzieci do szkół w miastach spadną na rodziców lub gminy co może zwiększyć wykluczenie komunikacyjne terenów wiejskich.

Likwidacja szkolnictwa na wsiach jest kolejnym punktem zwijania polskiej edycji po eliminacji treści patriotycznych z programów szkolnych oraz likwidacji zerówek przygotowujących dzieci do nauki szkolnej.

Ministra likwidacji edukacji zamyka “zerówki”!

Źródło: pp

fot. arch. ilust.

Facebook Comments