AktualnościCiekawostkiŚwiat

To już dziś! Globalna zmiana o strategicznym znaczeniu

Od dziesiątków lat najludniejszym krajem świata były Chiny. Jak obliczono, dziś rolę ludnościowego hegemona przejęły Indie. Zmiana ta ma ogromne znaczenie dla całego świata.

r e k l a m a

ONZ obliczyła, że najludniejszym krajem świata stały się właśnie Indie. Ich ludność przekroczyła 1,4 miliarda ludi i szybko zbliża się do granicy 1,5 miliarda.

Bogacenie się Chin i programy ograniczające dzietność zatrzymały eksplozję demograficzną w Chinach. Obecnie kraj ten charakteryzuje się stałą populacją szacowaną na przeszło 1,3 miliarda obywateli.

Odwrotnie do Chin, Indie charakteryzują się szybko rosnącą populacją. Poprawa warunków życia oraz wzrost gospodarczy spowodował szybki wzrost ludności tego kraju.

Eksperci podkreślają, że liczba ludności Indii będzie miała dwie konsekwencje. Indie mają szansę wejść na drogę gwałtownego rozwoju ekonomicznego, jaki miał miejsce w Chinach na przełomie tysiącleci lub nie udźwigną zmian demograficznych pogrążając się w kryzysie.

Kryzys taki jest prawdopodobny wobec niestabilności politycznej w Indiach. Załamanie gospodarki Indii wynikające z przerostu liczby ludności nad możliwościami ekonomicznymi może spowodować globalną katastrofę.

r e k l a m a

Masowa migracja z Indii może mieć rozmiary, jakich nie widziano w dziejach świata od czasów Wielkiej Wędrówki Ludów. Tego typu zjawisko zagraża nie tylko Azji, ale i Australii czy Europie, kierunków chętnie wybieranych przez migrantów z tych terenów.

Ponadto potencjał demograficzny w Indiach może odtworzyć napiętą sytuację na granicy z Chinami oraz Pakistanem, z którym kraj ten jest w stanie wojny.

Źródło: onz/pp

fot. ilust.

Facebook Comments